8% ръст на износа за 2 месеца

От началото на годината българският износ постепенно се възстановява. За периода януари-февруари е отчетено увеличение със 7,7 на сто спрямо същия период на миналата година, показват последните данни на Националния статистически институт.

За два месеца в чужбина са заминали български стоки за 6,8 млрд. лева Те са разпределени почти по – равно – колкото през януари, толкова и през февруари.

Ръстът в износа се отразява положително и на търговското салдо на България. „Дупката“ във външната ни търговия се е свила с 338 млн. лв. до около 1 млрд.

Ако се елиминират разходите за транспорт и застраховки при внос на стоките, отрицателното салдо е дори още по-ниско – 731 млн. лв.

Нарастването се дължи основно на много доброто развитие на износа за страните от ЕС, твърдят от Министерството на икономиката.

Има обаче значителни ръстове и към трети страни. Изненадващо от началото на годината най-много българският износ се увеличава за Република Южна Африка.

Натам ръстът е с внушителните 259,6%. Ако обаче числата се разгледат по-внимателно, се оказва, че през януари и февруари 2014 г. експортът ни за РЮА са били символичните 200 000 лв. Сега той вече е за 18,7 млн. лв., откъдето идва и огромното нарастване. Най-същественият ръст за РЮА е на напитки, храни и тютюн. При тези стоки през миналата година износът е бил за 90 хил. долара, а сега е надхвърлил 8 млн. долара.

Увеличение има и при дрехите и обувките, при суровините за производство на храни, електрически машини, транспортните средства и резервните части.

Добре се развива износът ни за Иран. От 29,4 млн. лв. за първите 2 месеца на 2014 г. вече е 65,7 млн. лв. за тази година или със 123,5 на сто повече.

Най-съществено увеличение има при лекарствата и козметиката, където износът е нараснал близо три пъти.

Повече са изнесените пластмаси и каучук, торове, машини, резервни части. Удвоен е и експортът на България за Египет, Индонезия и Босна и Херцеговина Значителен ръст от 76,8% е отчетен и към Индия. Почти толкова – 53,4 на сто, е увеличен и износът за Япония.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *