870 000 българи нито учат, нито работят

Близо 870 000 българи нито учат, нито работят. 300 хиляди от тях са младежи. С годините наблюдаваме потомствена безработица, обявиха от БСК. 40 на стоот сънародниците ни в трудоспособна възраст не работят изобщо. Годишно от пазара на труда отпадат 30–40 000 заети, показват данните наБългарската стопанска камара (БСК).

Всяка годинастраната ни напускат 40 000 младежи, сред които са и 20% от абитуриентите, показват данните на работодателската организация.Те показват още, че 41% от учениците над 15 г. сафункционално неграмотни, 770 хиляди българи са без средно образование, 35% от които са на възраст до 25 г.Половината от работодателите иматсериозен проблем с намирането на подходящи хораза ключови позиции, алармира БСК.

Остър дефицит се отчита за 190 професии и длъжности, за които е нужно средно образование. Има „глад“ за техници, технолози, механици, заварчици, стругари, шофьори, кранисти, готвачи и др. Икономиката се нуждае от висшисти в областта на информационните и високите технологии, инженери, бизнес анализатори, финансисти, сочи проучването на БСК.

Примъжетеуменията означават повече, отколкото дипломите в търсенето на работа, докато заженитеобразователните постижения са по-важни. Това става ясно от национално проучване за уменията, реализирано от Световната банка.

По-добрите познавателни исоциално-емоционални уменияозначават и по-добри доходи, както за мъжете, така и за жените, дори и когато става въпрос за хора с еднакво образование, коментира Силвия Артал, консултант по въпросите на пазара на труда в Световната банка. За жените социално-емоционалните умения се отнасят в по-голяма степен за тяхната заетост в публичния спрямо частния сектор, допълниха от банката.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *