Тези 20 европейски университета подготвят най-добрите компютърни специалисти
С развитието на компютърните технологии търсенето на кадри в сферата се увеличава, а интересът към изучаването на компютърни науки е по-голям от всякога.
Изданието BusinessInsider изготви списък на най-добрите европейски колежи за компютърни науки и информационни системи, базиран на класацията за качеството на университетите по света – QS World University Rankings.
Класирането се основава на репутацията на въпросните институции пред учени и служители, както и броя на цитирането на проучвания, които училището получава за страница.
Ето и как са подредени 20-те европейски първенци при университетите, в които ще получите много добро образование в сферата на компютърните технологии:
20. Лудвиг Максимилиан университет в Мюнхен (Ludwig-Maximilians-Universität)
Това е един от най-старите университети в Германия и е поставен под номер 20 в Европа за компютърни науки. Някои от завършилите учебното заведение са започнали работа в швейцарските офиси на Google.
19. Лондонското училище по икономика и политически науки (London School of Economics and Political Science)
Дори няма нужда да учите компютърни науки в това училище, за да навлезете в света на технологиите. Бившият изпълнителен директор и съосновател на приложението за таксита Hailo Джей Брегман е магистър по комуникации.
18. Московския държавен университет „М. В. Ломоносов“ (Lomonosov Moscow State University)
Това е най-доброто място за изучаване на компютърни науки в Русия и е единственото руско учебно заведение, успяло да влезе в класацията на QS за първите 20 университета.
17. Кралския технологичен институт в Швеция (KTH Royal Institute of Technology)
Университетът се слави с някои известни възпитаници в областта на технологията. Изпълнителният директор на Spotify Даниел Ек е учил тук, както и основателите на SoundCloud Александър Люнг и Ерик Валфорс.
16. Института за технологии в Карлсруе (Karlsruhe Institute of Technology – KIT)
Първият имейл в Германия е бил получен именно в този университет през август 1984 г. Учебното заведение е отличено като третото най-добро в Германия за компютърни науки.
15. Кингс Колидж (King's College London)
Макар училището да е известно с възпитаниците си по литература, съоснователят на Foursquare Навийн Салвадурай е учил в него в продължение на пет месеца.
14. Ку Леувен (KU Leuven)
Това е най-добрият белгийски университет за компютърни науки и единственият отличен в топ 20 на QS World University Rankings.
13. Университета Хумболт в Берлин (Humboldt-Universität zu Berlin)
Това е вторият най-добър немски университет за изучаване на компютърни науки. Основателите на Марксистката теория Карл Маркс и Фридрих Енгелс са били възпитаници на това учебно заведение.
12. Висшата нормална школа (Ecole Normale Supérieure)
Това е най-добрият френски университет за компютърни науки. Въвеждането на по-висше образование извън рамките на обществената университетска система е било възприето по време на Френската революция.
11. Делфтския технически университет (Delft University of Technology)
Това е най-добрият университет за компютърни науки в Холандия. Дори е още по-добър за инженерство, като в това отношение е шестият в Европа. Университетът е проектирал собствен хуманоиден робот и състезателна кола, захранвана от слънцето.
10. Манчестърския университет (University of Manchester)
Това е най-добрият университет за компютърни науки в северната част на Великобритания. Изпълнителният директор на Skyscanner Гарет Уилиамс е учил математика и информатика и се е запознал със съоснователите на сайта тук.
9. Politecnico di Milano
Първият европейски център за електронни изчисления е открит в Politecnico di Milano през 1954 г. Сега това е най-доброто място за изучаване на компютърни науки в Италия.
8. Техническия университет в Мюнхен (Technische Universität München)
Това е най-доброто място за учене в Германия, ако искате да се занимавате с компютърни науки. Изследователският университет разполага с кампуси в Мюнхен, Гархинг и Фрайзинг-Вайенщефан.
7. Федералната политехническа школа в Лозана (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne)
Това е вторият най-добър швейцарски университет за компютърни науки. Родното място на Архимедската клетва – етичен код за практиката на инженери и техници, подобна на Хипократовата клетва при медиците.
6. Юнивърсити колидж Лондон (University College London)
Юнивърсити колидж Лондон е класиран на шесто място в Европа и е пети във Великобритания за компютърни науки. Като оставим технологиите настрана, най-известният възпитаник на учебното заведение е Махатма Ганди.
5. Импириъл колидж Лондон (Imperial College London)
Това е един от първите три най-добри английски университети за компютърни науки. Писателят на научна фантастика Х.Г. Уелс е възпитаник на учебното заведение.
4. Единбургския университет (University of Edinburgh)
Това е отличникът при шотландските учебни заведения за компютърни науки и е третото най-добро във Великобритания. Градът има един от най-големите стартъп клъстъри извън Лондон.
3. ETH Zurich
Най-добрият университет за компютърни науки в Швейцария и континентална Европа. Най-известният възпитаник на учебното заведение е теоретичният физик Алберт Айнщайн.
2. Кеймбридж (Cambridge)
Клъстерът на хардуерни и софтуерни компании, базирани в Кеймбридж, наричан „Silicon Fen“, дължи успеха си на научния и инженерния талант, който излиза от университета.
1.Оксфорд (Oxford)
Това е най-добрият университет за компютърни науки във Великобритания и Европа. Google Ventures инвестира в акселератор, основан на кампуса, и придоби два стартъпа за изкуствен интелект, произлизащи от университета – Dark Blue Labs и Vision Factory, през Deepmind.