Google протяга ръка и към разработването на лекарства

Компанията Calico, в която основен инвеститор е Google, разкри потенциално партньорство с производителя на лекарства AbbVie, което ще бъде на стойност 1,5 млрд. долара и ще е с цел проучване. Решението отбелязва влизането на потенциално голям играч в разработването на лекарства, свързани с възрастта, пише Wall Street Journal

Google не разкрива много за Calico. В сряда говорител на онлайн компанията отказа да разкрие колко души работят в Calico и дали фирмата е започнала други изследователски проекти.

В рамките на партньорството си Calico и AbbVie ще инвестират по 250 млн. долара и евентуално по още 500 млн. долара. Двете ще работят по създаването на лекарства за болни от рак и невродегенеративни разстройства. Компаниите твърдят, че ще споделят разходите и печалбата от сътрудничеството си поравно.

Calico ще следи ранната разработка на лекарствата и ранните етапи на клиничните изпитвания на медикаментите върху хора. AbbVie пък ще има задачата да помогне на Calico да проектира и извърши ранните изследвания и ще има задачата да ръководи късната фаза на разработка на лекарства и търговията с медикаментите, които преминат през ранните етапи на тестовете.

Calico е част от усилията на Google да развие бизнеса си отвъд интернет търсачките, насочвайки се към други индустрии, които се променят благодарение на технологиите. Сделката с AbbVie предполага, че Google е готова да инвестира много ресурси за осъществяването на този проект.

„Това е капка в морето за Google, но те търсят големи резултати от драматичното удължаване на човешкия живот“, посочва анализаторът на IDC Скот Строун. „Такъв тип партньорства ще бъдат ключови за осъществяването на тази цел“.

Няколко експериментални лечения, предназначени за спиране или обръщане развитието на Болестта на Алцхаймер и Болестта на Паркинсон, не показват добри резултати по време на клиничните изследвания през последните години.

Компанията Human Longevity, съосновател на която е пионерът в генетиката Крейг Вентър, изгражда огромна база с човешки генетични данни, за да се справи със свързани с възрастта заболявания, включително рак, диабет, затлъстяване, сърдечни и чернодробни заболявания и деменция.

Китайският гигант BGI и биофармацефтичната компания H3 Biomedicine пък обявиха партньорството си миналата година. Те си поставят задачата да открият генни мутации, които да помогнат за разработката на лекарства против рак.

Изследователската лаборатория на Google – Google X, работи върху проучване, наречено Baseline, което се надява да постигне изграждането на генетична и молекулярна картина на здрав човек. Ако това се случи, други медицински експерти ще могат да използват тази информация, за да създадат нови методи за лечение, удължаващи човешкия живот.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *