Nokia отново поглежда към мобилните технологии

Финландската компания Nokia наема софтуерни специалисти, тества нови продукти и търси търговски партньори като част от плановете си за завръщане в сектора на мобилните телефони и потребителска електроника, пише Reuters. Някогашният най-голям производител на мобилни телефони не успя да се включи в смартфон революцията и бе изместена от компании като Apple и Samsung. Това в крайна сметка я принуди да продаде мобилния си бизнес на Microsoft през 2013 г. и да се фокусира върху производството на мрежово оборудване.

Технологичното поделение на Nokia в Калифорния обаче е обявило десетки нови работни места за продуктово развитие и софтуерни инженери, работещи с Android, а досегашните планове за освобождаване на 70 служители от това звено са преразгледани, твърдят запознати пред Reuters.

Завръщане в бъдещето

След продажбата на бизнеса на корпорацията Microfost на всеки няколко месеца се заговаря, че Nokia иска да се завърне на пазара на мобилните устройства. И докато компанията дълго отричаше интереса си, през юли говорителя ѝ Робърт Морлино обяви, че се търси правилния партньор за нови проекти. Досега обаче не ставаше дума за пряко производство на мобилни телефони с марката Nokia, а за развиване на технологии, чиито лицензи да бъдат отдавани на други производители на устройства.

Извън обявлението, че технологичният отдел усилено работи по няколко нови проекта за потребителска техника, включително и телефона, от Nokia не искат да издават детайли за намеренията си. Предпазливото подаване на информация от страна на изпълнителния директор Раждив Сури за планираното завръщане може да се обясни с това, че с подобни планове ще трябва да се почака поне до края на 2016, когато изтича част от сделка с Microsoft, непозволяваща на финландците да се завърнат на пазара със собствени устройства.

Nokia вече дава заявка за намеренията си да възстанови позициите си при потребителската техника – преди няколко дни беше представена новата им камера, „създаваща“ виртуални реалности, а през януари беше пуснат таблетът N1 с операционна система Android. Реализирано беше и мобилното приложение Z Launcher, което също работи с Android и се използва за организиране на съдържанието на телефоните. В технологичния отдел се работи усилено по развитието на нови проекти не само в мобилния сектор, но и в сферата на дигиталното видео и здравеопазването.

Нови пазарни условия

Завръщането на някогашните лидери няма обаче как да стане лесно в динамичната бизнес среда в момента и трудно може да се очаква компанията да се върне на старите си позиции. В момента в състезанието с все повече набиращите скорост азиатски производители като китайската Xiaomi и индийската Micromax Informatics дори утвърдените производители се задъхват. Microsoft наскоро отписаха 80% от стойността на мобилния си бизнес. Дори от Samsung, които дълго време имаха успех при всички класове смартфони, започват да се затрудняват и печалбите им намаляват вече седмо поредно тримесечие. Пазарът е пренаселен и според Canaccord Genuity само в Китай вече има няколкостотин марки сматфони, а в световен мащаб броят им доближава 1000.

През миналия месец Сури заяви, че смята да се върне към мобилните технологии, но само чрез лицензите – бизнес, където рискът е значително по-малък, но същото важи и маржовете на печалба. Производители, които преотдават линценза за технологиите си, не са нещо ново. Така постъпиха преди около десетилетие европейските Philips и Alcatel, след като започнаха да изостават от азиатската конкуренция в сектора. Предвид все по-сериозното стъпване на пазара на азиатски конкуренти и позагубената през последните години репутация Nokia едва ли може да разчита на големи успехи, отбелязва Reuters.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *