OAE и Саудитска Арабия посочиха причините за ниския петрол

Петролният министър на Саудитска Арабия смята, че нежеланието за сътрудничество от страна на производителите извън Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и действията на спекулантите са основнитепричини за ниските цени на петрола, съобщават Ройтерс и „Франс прес“.

Обаче Али ал Нуайми изрази увереност, че ще се подобри ситуацията на пазарите.
„Уверен съм, че петролният пазар ще се подобри“, каза той на енергиен форум в Абу Даби.

Той отхвърли твърденията, че политиците имат роля в петролната политика на монархията и поясни, че падащата цена на петроланяма да окаже голямо влияниевърху икономиките на Саудитска Арабия и други арабски държави.

Саудитска Арабия и другите държави се опитват да върнат баланса на пазара, но липсата на сътрудничество от другите производители извън ОПЕК и разпространяването на подвеждаща информация и спекулации водятдо падането на цените, подчерта той.

Цената на петрола в Саудитска Арабия се базира настриктна икономическа основа, нищо повече, нищо по-малко, категоричен беше Нуайми.

Обединените арабски емирства (ОАЕ)обвиниха държавите извън ОПЕК, че стоят зад падането на цените на петрола със своето свръхпроизводство на ценното гориво.

„Една от основните причини е безотговорната продукция от някои производители извън организацията, някои, от които са новобранци“, заяви Сухаил ал Мазруи на същия форум.

Според него рязкото падане на цените на петрола ще бъде„ „голяма икономическа спънка“за производителите на „черното злато“, подчертавайки, че взетото миналият месец решение от ОПЕК да не се намалявапроизводството на петрол е „коректно“.

Иракският петролен министър Адел Абдел Махди е на мнение, че забелязва стабилизиране на цените напетрола на ниво около 60 долара за барел.

Кувейтският енергиен министър каза, че страната му сътрудничи с държавите извън ОПЕК за стабилизиране на пазара.

От юни цената на петрола за барел сорт „Брент“ падна с почти 50% заради силния американски долар, засиленото производство на американски шистов петрол и икономическите проблеми в Азия и Европа.

Най-много страдат от падането на цената на петрола държави като Нигерия, Либия, Венецуела, Ирак, Русия и други.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *