Rompetrol отчете най-добрата година в историята си

През 2014 г. „КазМунайГаз Интернешънъл Груп“ (известна преди под името „Ромпетрол Груп“), 100% собственост на казахстанската нефтена и газова компания „КазМунайГаз“, отчете рекордни финансови и оперативни резултати за пръв път от основаването си преди 15 години. Ромпетрол България ЕАД е част от КМГ Интернешънъл (известна преди под името „Ромпетрол Груп“). Ромпетрол България притежава национална мрежа от 62 бензиностанции в страната. Компанията планира активно развитие през следващите години.

„Дългосрочната стратегия на „КазМунайГаз Интернешънъл“ предвижда органичен ръст в страните от Черноморския регион, в т.ч. разширение на търговския и газов бизнес в Румъния, подобряване на оперативната ефективност на рафинерията след рекордните резултати, постигнати през 2014 г. в резултат на големите инвестиции на „КазМунайГаз“ в този сектор – над 1,4 млрд. щатски долара през последните 7 години. В същото време нашите цели включват още по-голям органичен ръст на приоритетните пазари, както и разширяване на дейността по предоставяне на индустриални услуги в Казахстан, Северна Африка и Близкия изток,“ – заяви Азамат Жангулов, старши вицепрезидент на „КазМунайГаз Интернешънъл“.

Финансови резултати

В контекста на международната еволюция на цените на нефта и петрола, през 2014 г. „КазМунайГаз Интернешънъл“ отчете нетен оборот в размер на 11,4 млрд. щатски долара, което е с 2% повече от същия период през 2013 г.

През 2014 г. увеличеното производство и продажби на нефтени продукти, наред с оптимизацията на оперативните и финансови потоци, както и продължението на програмата „Change for good“ допринесоха за двойна оперативна печалба (реализирана печалба преди лихви, данъци и амортизации) в размер на 140 млн. щатски долара и подобрение на нетните приходи от 61 млн. щатски долара (-58 млн. щатски долара).

Стартиралата през 2013 г. програма „Change for good“ има за цел до 2018 г. да подобри ефективността на целия поток от операции на рафинерията: нефтохимическа търговия – доставка на суровини – търговия – маркетинг – индустриални услуги. Тя цели и намаляване на оперативните разходи и по-високи печалби, като желаният икономически ефект е на стойност приблизително 130 млн. щатски долара до 2018 г. (28 милиона през 2014 г., 30 милиона през 2015 г.).

През 2014 г. общите вноски на „КазМунайГаз Интернешънъл“ в държавния бюджет и местните бюджети възлизат на 1,93 млрд. щатски долара, 1,8 млрд. от които са от рафинерията на Ромпетрол (1,4 млрд. щатски долара – 2013 г.).

Междувременно износът на рафинерията на Ромпетрол е на стойност над 2 млрд. щатски долара през 2014 г. (1,7 млрд. щатски долара за 2013 г., 1,7 млрд. щатски долара за 2012 г.), като компанията е най-големият национален износител на нефтени продукти и вторият по големина износител в Румъния.

Оперативни резултати

Количеството суровини, обработени от двете рафинерии на Групата – „Петромидия“, Наводари и „Вега“, Плоещ – както и звеното за производство на полимери на Ромпетрол – единственото по рода си в Румъния – през 2014 г. възлизат на над 5,54 млн. тона, или с 21% повече от нивото през 2013 г. Миналата година рафинерията на Ромпетрол постигна рекордно количество обработени суровини – над 5 милиона тона, а общото количество, обработено от 1979 г. (годината на влизането й в експлоатация) до днес е над 100 милиона тона.

Заради 22% увеличение на производството на рафинерията на Ромпетрол (рекордни количества произведен нефт в размер на 2,43 млн. тона в сравнение с 1,91 млн. тона през 2013 г.) продажбите на нефтени продукти чрез бензиностанциите на Ромпетрол в Румъния, България, Молдова и Грузия се увеличи с 15% в сравнение с 2013 г., достигайки ниво от 2,23 млн. тона.

В същото време търговските дейности на Групата (продажби на крайни продукти, придобиване на суровини за производствените съоръжения) в Черно море през 2014 отчетоха увеличение от 22% в сравнение с предходната година (11,5 млн. тона). Тези обеми бяха отразени при веригата за доставки, където бяха продадени 550 контейнера на вътрешния пазар, 670 влака тръгнаха от рафинерията към 7 депа в Румъния, а стотици други цистерни се отправиха към бензиностанциите на Ромпетрол и националните й партньори.

Сред резултатите, постигнати от компаниите, част от „КазМунайГаз Интернешънъл Груп“ през 2014 г. бяха: намаляването на разходите за обработка до 21,2 щатски долара на тон – най-ниското ниво през последните 10 години; увеличаването на добива на дизел до 48,8% и добива на бели продукти до 85,7%; постигането на максималния производствен капацитет на полипропилен – 90 000 тона през 2014 г.; рекордно производство на битум (61 400 тона) и n-хексан (64 000 тона); 5% намаление на логистичните разходи и 10% загуби при нефтените продукти. Към тях се прибавя и програмата за модернизиране и ребрандиране на 90 бензиностанции на Ромпетрол в Румнъия и реализацията на новата концепция в Молдова и Грузия.

Инвестиции

Бюджетът, отпуснат през 2014 г. от „КазМунайГаз Интернешънъл“ за инвестиции, възлиза на приблизително 55 млн. щатски долара и е насочен най-вече към програмата за модернизация на 90 бензиностанции на Ромпетрол в Румъния.

За тази година Групата е предложила инвестиционен план на стойност над 200 милиона щатски долара, като голяма част от сумата ще бъде използвана за насрочения основен ремонт на рафинерията на Ромпетрол. Рафинерията „Петромидия“ работи миналата година при пълен капацитет и не отчете редовно или случайно прекъсване на дейността (365 дни), а количеството преработени суровини е 13 800 тона на ден.

Друга инвестиционена посока е представена с изграждането и развитието на мрежата за дистрибуция на горива в Румъния, както и продължаващите усилия по ребрандирането на бензиностанциите на Ромпетрол.

„КазМунайГаз Интернешънъл“ вярва, че чрез прилагане на разпоредбите на меморандума, подписан с правителството на Румъния през 2013 г. за частично обратно изкупуване на акциите си, но и за създаване на инвестиционен фонд в енергийния сектор на обща стойност до 1 милиард щатски долара ще се създадат реални ползи както за компанията, така и за румънската икономика. Реализирането на тези инвестиции може да спомогне за създаването на над 2 000 работни места и да окаже голямо влияние за хоризонталното развитие на националната икономика.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *