S&P присъди неинвестиционен рейтинг на Twitter

Международната рейтингова агенция Standard & Poor'sприсъди неинвестиционен рейтингBB-със стабилна перспективана Twitter за издадените през септември от компанията облигации на стойност 1,8 млрд. долара (1,4 млрд. евро), предава Bloomberg.

Всички облигации с рейтинги под BBB- се считат за спекулативни и са наричани на жаргон „junk“ (боклук). Само няколко стъпки по-надолу с оценка от CCC+ започват онези оценки, при които всичко друго, освен фалит би бил изненада – там в разгара на финансовата криза се намираха гръцките държавни облигации.

Рейтинговата агенция аргументира рейтинга с това, че Twitter инвестира агресивно в разширяване и евентуално няма да успее да постигне положителен паричен поток през 2016 г. В същото време S&P отчита също, че рисковете на облигациите са „справедливи“.

Перспективата за Twitter S&P категоризира като „стабилна“, тъй като компанията има голям потенциал за растеж. Въпреки това от S&P отбелязват, че в момента бизнес моделът на услуги може да се сблъска с много рискове.

„Ние можем да повишим рейтинга, ако Twitter разшири източниците си на приходи чрез международна експанзия и стартирането на нови продукти, за да запази своята позиция и да продължи да развива своята рентабилност“, се казва в становището на агенцията.

Говорител на Twitter интерпретира пред Wall Street Journal по различен начин оценката на агенцията. „Докладът на S&P отразява и нашето предположение, че Twitter и в бъдеще ще расте бързо и няма защо да се опасява от силния натиск на конкурентите“.

Акциите на Twitter спаднаха след публикацията на доклада с почти 6%.

През септември компанията издаде първите си облигации и с това събра 1,8 млрд. долара от инвеститорите. Макар че търсенето на книжата бе силно, акциите на Twitter отбелязват сериозен спад от почти 40% от началото на годината.

Освен това услугата разочарова пазарите в края на октомври с нова тримесечна загуба. През третото тримесечие загубата е в размер на 175,5 млн. долара. Същевременно се забавя и ръстът при броя потребители. Броят на активните потребители се покачва за трите месеца с 13 млн. до 284 млн. на месец.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *