Telerik: Разработването на мобилни приложения в света буксува

Въпреки нарастващото потребление на мобилни приложения, разработването им расте със значително по-нисък темп от очакваното.

Това показват резултатите от проучване на Telerik, a Progress Company, измежду над 3000 IT специалисти и разработчици. Повече от половината от анкетираните отскоро се занимават с разработка на мобилни приложения. 47% от разработчиците разработват средно по едно функционално мобилно приложение на година.

Сред факторите, които възпрепятстват създаването на мобилни приложения, са непрекъснато променящите се технологии и принципи на разработка на приложения (16%), липсата на време (19%) и липсата на подходящи инструменти (15%), както и съществуващите бюджетни ограничения.

57% от запитаните отскоро се занимават с разработка на мобилни приложения или никога не са създавали такива.

Като най-честа причина за разработка на мобилни приложения анкетираните посочват подобряването на оперативната ефективност. Други ключови фактори са създаване на нови възможности за приходи (39%), увеличаване продуктивността на служителите (38%), подобряване обслужването на клиентите (35%) и осигуряване на по-добро взаимодействие с клиентите (34%).

Според 44% от анкетираните потребителското преживяване е най-важната част от всяко приложение, следвано от леснотата за поддръжка (24%), производителността (15%) и сигурността (11%).

Най-предпочитан сред участниците в проучването е хибридният подход създаване на мобилни приложения (33%), следван от „native“ (25%) и уеб подхода (19%).

Най-голяма част от анкетираните – 76%, разработват приложения за Android, 63% за iOS, а 40% за Windows Phone. Въпреки че многоплатформеният подход за разработка на приложения е задължително изискване за повечето мобилни приложения, той е и сред основните предизвикателства пред разработчиците според повече от една трета от анкетираните.

По отношение на бъдещето на мобилните приложения разработчиците цитират редица платформи, за които предстои да разработват приложения – уеб (87%), десктоп (62%), „Интернет на нещата“ – IoT (22%), носими устройства – wearables (6%) и други.

Според резултатите следващото голямо течение в разработката на приложения в сферата на IoT ще бъдат носимите устройства като Apple Watch. Над една пета от участниците в проучването планират да създадат приложение за носими устройства през тази година, като 45% от тях ще разработват приложения за Apple Watch.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *