UBS води преговори за изплащане на своя държавен дълг

Най-голямата швейцарска банка UBS също води преговори с правителството за изплащане на своя дълг към държавата, подобно на банките в САЩ и Великобритания. Европейската банка, която понесе най-големи загуби от финансовата криза, дължи общо 6 млрд. швейцарски франка или 5,5 млрд. щатски долара на швейцарските данъкоплатци.
Ръководството на UBS оценява различни възможности за набиране на капитал, в това число продажбата на нови акции. Независимо от това на кой вариант се спре банката, той трябва да бъде одобрен от швейцарското правителство в Берн.
UBS получи разрешение от своите инвеститори да увеличи акционерния си капитал с 10%, което обаче няма да бъде достатъчно при сегашната пазарна цена на нейните акции, за да може да се изплати изцяло на държавата. Друг сценарий предвижда правителството да конвертира своите облигации в акции и след това да ги продаде на фондовата борса, или просто да намери купувач за конвертируемите облигации.
Акциите на банката трябва да поскъпнат до поне 18 франка преди правителството да обмисли продажбата на своя дял в UBS според анализатори. Книжата на финансовата институция се търгуват почти без промяна от началото на годината при ниво от 14,80 франка за една акция.
Властите в Швейцария закупиха конвертируеми облигации от UBS, за да подпомогнат закъсалата финансова институция. Съществува възможност правителството да започне да обменя своите облигации в обикновени акции още утре, което ще даде на държавата 9% дял от капитала на UBS.
Базираната в Цюрих банка бърза да прекрати своите взаимоотношения с държавата, за да получи пълна свобода при взимането на решения и изплащането на бонуси на ръководния екип. Държавната намеса в управлението на банката и ограниченията наложени върху изплащаните обезщетения пречи на UBS да привлича и задържа най-добрите финансисти.
Швейцарската банка реализира най-крупната загуба в корпоративната история на Швейцария, след като отчете отрицателен финансов резултат от близо 21 млрд. франка за цялата 2008 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *