Wall Street задържа рекордните нива

Американските акции приключиха без ясна посока петъчната сесия, като на практика задържаха рекордните нива, докато инвеститорите претеглят влиянието на увеличените разходи за финансиране върху икономиката, предава CNBC.

Индексът на 30-те водещи американски компании Dow Jones отстъпи с 0,1% до 16 478 пункта, широкият S&P 500 е надолу с 0,3% до 1 841 пункта, а технологично ориентираният Nasdaq се понижи с 0,3% до 4 157 пункта.

След като удари най-високото си ниво от юли 2011 г., доходността по 10-годишните американски ДЦК, която е в основата на лихвите по ипотеките и потребителските заеми, добави един базисен пункт до ниво от 3,01%, като преминава прага от 3% за втори път тази година.

„По-високите лихви сами по себе си не са нещо, от което трябва да се страхуваме“, коментира Дан Грийнхаус, главен стратег в BTIG LLC. Ако икономиката се справи с повишаването на лихвите, то 2014 г. ще продължи подема, смята Ник Райх, главен изпълнителен директор на Earnings Scout.

„Цените на акциите са на рекордни нива, защото печалбите са на рекордни нива. Много хора говорят, че пазарът се е отделил от фундамента. Въпросът е дали печалбите щяха да са на рекордни нива, ако монетарната политика не бе стимулираща. Релаността е, че Фед е тук. Печалбите са истински, като много скоро ще разберем каква част от тях се дължи на политиката на централната банка“, коментира Райх.

Акциите на Twitter се сринаха с 13%, след като Macquarie Capital понижи оценката си книжата на социалната мрежа от „подценени“ на „неутрална“.

Акциите на Delta Air Lines се понижиха с 3,1%, след като грешка в сайта на авиокомпанията доведе до силно занижени цени на билетите.

Книжата на General Motors са надолу с 1,4%, след като компанията обяви, че ще изтегли близо 1,5 млн. коли от Китай заради съмнения за безопасността.

Акциите на Textron се повишиха с 1,1%, след като компанията обяви закупуването на авиопроизводителя Beechcraft за 1,4 млрд. долара в брой.

Доларът спадна спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ. Февруарските фючърси върху златото нараснаха с 1,7 долара до 1 214 доалра за тройунция, а тези върху американският петрол добавиха 77 цента до 100,32 долара за барел – първо преминаване на границата от 100 долара от 21 октомври насам.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *