Банки по време на криза
В края на януари, във времето на колапс на емблематични за американската икономика имена и когато всички играчи на пазара се страхуваха от фалит, в Лонг Айлън врати отвори малката банка Hanover Community Bank.
Пред Garden City Park (Ню Йорк) се наредиха тълпи от клиенти, а опитът за привличане на капитал в размер на $20 млн. чрез продажба на депозитни сертификати донесе цели $43 млн.
Така, когато дребните инвеститори разпродаваха на капиталовите пазари, откриването на Hanover й донесе мигновена печалба от над $1 млн., писа „Уолстрийт джърнъл“.
Независимо от факта, че финансовата система в САЩ преживява най-трудните си времена от Великата депресия, някои аналитици смятат, че именно сега е „златният“ момент за регистриране на нова банка.
В подкрепа на това бившият председател на Федералния резерв Алън Грийнспан заяви, че точно това би направил, ако бе по-млад с 50 години. 83-годишният Грийнспан твърди, че приходите на новите банки ще бъдат „впечатляващи“.
По данни на федералната корпорация за застраховане на влоговете (FDIC), през миналата година в САЩ са се появили на бял свят общо 78 банки.
Новите банки ще трябва да станат познаваеми за клиентите, което изисква време и разходи. Но те имат неоспоримо преимущество пред зрелите си конкуренти – отсъствие на проблемни кредити.
Допълнително затягането на кредитирането като цяло помага на новите да подбират внимателно претендентите за получаване на заеми. Допълнително се разширява разликата между стойността на средствата и приходите от кредита, което увеличава потенциалните печалби.
Според експерти резкият прираст на нови банки ще окаже подкрепа на икономиката на страната.
insurance.bg
финанси