България гледа пак към Острова на свободата
България ще подготви конкретни проекти, които могат да са от взаимен интерес и ще ги представи пред кубинското правителство. Ако те бъдат одобрени ще получат пълна държавна подкрепа за максимално бърза реализация.Това бе поето като ангажимент по време на среща между заместник-министъра на икономиката на Република България Александър Манолев и Рикардо Кабрисас Руиз, вицепрезидент на Съвета на министрите и министър на икономиката и планирането на Република Куба.
„Към момента българските компании, които имат интерес да развиват дейност в Куба срещат трудности при подготовка на всички изискуеми документи и получаване на разрешителни режими, за да бъдат допуснати до пазара на островната държава“, посочи зам.-министър Манолев. Той допълни, че вече е договорено с Търговската камара на Куба те да оказват помощ на такива компании, но сериозен тласък на двустранните икономически отношения може да даде и ангажимента на институциите на изпълнителната власт с този процес. „Нека стартираме от няколко проекта, които са от взаимен интерес и зад които стоят доказали се фирми в своя сектор. Те могат да бъдат представени на вашето внимание от нашето министерство и в случай, че бъдат одобрени да получат административна и друга помощ за по-бърза реализация на инвестициите“, предложи Александър Манолев. Вицепрезидентът на Съвета на министрите Кабрисас Руиз прие този подход на работа и се ангажира подобни проекти да бъдат разгледани и да им бъде даден нужния приоритет, ако отговарят на изискванията на страната. Двамата се договориха да обсъдят конкретни предложения в началото на 2018 г.
Куба в огледалото за обратно виждане днес: Куба е най-голямата по площ карибска държава, тя обхваща големия едноименен остров и няколко по-малки близко до него и архипелага и има най-голямо население сред островните държави в региона – над 11 000 000 души. Страната притежава богата култура, която представлява смес от местни островитянски традиции и влияние на испанските колониалисти, африканските роби и враждебно настроените дори и до днес САЩ.
Куба бе една от комунистическите страни в света и поради това играеше важна роля със своя пример в регионален и световен мащаб. Нещо повече: в средата на миналия век тя бе един от основните доставчици на хуманитарна помощ за развиващите и новоосвободените страни най-вече в Африка. Куба държи някои от рекордите за стабилно обществено развитие. Средната грамотност на населението е 99,8%, детската смъртност е по-ниска от тази в някои развити страни като САЩ, а продължителността на живота е 77,64 години. През 2006 година световните организации определят дори Куба като единствената страна, отговаряща на дефиницията за устойчиво развитие Днес страната внася основно петрол, някои хранителни продукти, машини и промишлено оборудване за преработвателната индустрия. За миналата година брутният вътрешен продукт /БВП/ на Острова на свободата достигна $ 132,9 млрд.
И един скорошен случай, спомен от времето на Съвета за икономическа взаимопомощ /СИВ/… Наскоро Куба бе представила нестандартна идея да изплати милионния си дълг към Чехия – не в долари, а в бутилки от известния кубински ром „Хавана клуб“. Новината бе потвърдена от властите в Прага, съобщи тогава Би Би Си. Представители на Министерството на финансите на Чехия са разкрили, че по време на преговори за дълга, идеята наистина е била представена от страна на кубинците. Куба дължи на чешката държава 276 милиона долара от времето на СИВ. Ако офертата с рома бе приета, Чехия ще разполага с количества, достатъчни за следващия един век. Годишният внос на кубински ром в Чехия е за прилизително един процент от сумата на задължението. Не стана ясно обаче дали това задължение се отнася за тогавашната държава – член на СИВ и Варшавския договор Чехословакия, или само към днешната Чехия, която заедно със Словакия се обособиха наскоро като самостоятелни държави.
Ели ЯНЕВА