Бюджетният спор в ЕС засенчи темата за безработицата

Европейските лидери обсъдиха проблема с безработицата в Европа, но не успяха да съгласуват нова стратегия или отпускане на ново финансиране. Вместо това, те обещаха да се фокусират върху отпускането на 6,4 милиарда евро, които вече бяха одобрени за младежката безработица в Европа. Досега са отпуснати само 12% от тези средства.

Лидерите останаха разединени по въпроса дали трябва да бъде смекчен подходът на ЕС по отношение на рестриктивните мерки, коментира Фокус.

Френският президент Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел бяха сред европейските лидери, които се събраха, за да обсъдят начините за създаване на нови работни места на тричасова среща в Милано. Това е третата среща на върха по тази тема за последните 18 месеца.

В няколко европейски държави над 40% от младежите са безработни, а общото ново на безработицата в ЕС е 11.5%.

В одобрената през миналата година схема за стимулиране на заетостта сред младежите, европейските лидери си поставиха за цел да бъде намерена работа или стаж за всеки млад човек до четири месеца след регистрирането му като безработен.

Различия по въпроса за икономиите

Остават обаче съществени различия относно цялостната икономическа стратегия, като Германия устоява на натиска за смекчаването на подхода към бюджетните разходи. ЕС налага таван от 3% на бюджетните дефицити на страните-членки. Франция и Италия призовават за облекчаване на тези ограничения, за да се позволи на правителствата да стимулират икономическия ръст, което според тях на свой ред ще доведе до създаването на нови работни места.

Премиерът на Италия Матео Ренци, който бе домакин на срещата, заяви, че трипроцентовият таван вече не е актуален. „Ако трансформираме Европа в комисия, която упреква страните-членки със свободно избрани правителства, може би уважаваме правилата на бюрокрацията, но ние със сигурност убиваме надеждата, която могат да ни предложат политиците“, каза Ренци.

От своя страна френският президент Франсоа Оланд каза, че разхлабването на мерките за икономии е единственият начин да се стимулира икономическият ръст и да се създадат работни места. „Ако всеки прилага икономии, което не е така в случая с Франция, ние ще се сблъскаме накрая с дори по-голямо забавяне на икономиката“, каза той.

Германия обаче настоятелно твърди, че първоначалната строга позиция на ЕС за бюджетните дефицити трябва да остане непроменена. Канцлерът Ангела Меркел заяви, че е „уверена, че всеки ще изпълни своите отговорности“.

В ЕС 5 милиона от общо 25 милиона младежи са безработни

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *