Гърция погва данъчните измами и контрабандата на горива и цигари

Гърция погва данъчните измами и контрабандата на горива и цигари в опит да продължи с четири месеца програмата за финансово подпомагане, предаде Би Би Си.

Детайли от плана на лявото правителство на Сириза се очакват да бъдат обявени по-късно днес.

Списъкът трябва да бъде одобрен във вторник от международните кредитори на Атина, за да се осигури продължаване заем с четири месеца.

Ако споразумението се провали, това ще засили страховете на анализатори, че Атина може да напусне еврозоната. В опит да постигне споразумение Гърция отново предлага борба с корупцията и да сложи в ред администрацията. Управляващите предлагат и промени в трудовото законодателство, което може да бъде посрещнато със стачки.

Сириза вече обяви, че Гърция е изправена пред хуманитарна криза.

Крайнолявата партия обеща да похарчи близо 60 млн. евро за безплатно електричество за бедните и повече от 750 млн. евро по програма за субсидиране на храна.

Тези политики са насочени към изпълнение на предизборните обещания на Сириза за подпомагане на засегнатите от години на икономическа криза гърци. Управляващите искат да предоставят и медицински услуги на неосигурените безработни.

Според решението на финансовите министри от еврозоната гръцкото правителство ще получи поисканото 4-месечно удължаване на помощната програма, но след като кредиторите му анализират новите мерки и ги одобрят.

Програмата изтича на 28 февруари и на 1 март ЕЦБ и ЕС нямат законно право да изпращат траншове, с които Гърция рефинансира дълговете си, а търговските ѝ банки получават евтини заеми от ЕЦБ. Основен проблем е това, че в няколко от 19-те държави от еврозоната, сред които и Германия, одобрението на удължаването става в парламента.

Кризисният мениджмънт на гръцкото правителство е непохватен и безотговорен, но пропагандата му е професионална, обобщава Дойче веле. Изявленията на официална Атина са пълни с противоречия и фалшиви твърдения, но те целят само едно: да спечелят симпатиите на хората. Твърди се например, че Гърция била смазана от тежестта на дълга. Истината обаче е, че плащанията по него започват едва през 2022 година. Твърди се още, че лихвите били много високи, но те, първо, са ниски, и второ – плащанията по тях също са отложени.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *