Decathlon ще размести пазара на спортни стоки

18 27 авг 2013, 19:49, 5316 прочитания

Френската компания ще отвори и по един обект във Варна, Пловдив и Бургас след софийските

©Надежда Чипева

150 млн. лв. е годишният пазар на спортни стоки в България по данни на Sport Depot

Над 30 000 продукта за 70 вида спорт под един покрив. Така накратко може да бъде описана концепцията на френската верига спортни хипермаркети Decathlon. На 29 август тя отваря първия си магазин в България – обект с търговска площ от 3500 кв.м в местността Камбаните, в югоизточната част на София. Амбицията на френската марка е с него да внесе на местния пазар на спортни стоки изцяло нова концепция, базирана на достъпни цени, собствени марки и иновативни продукти.

Къде ще има магазини

България е 19-ата страна, в която влиза Decathlon (виж карето). Това става чрез дружеството „Декатлон България“.

„Балканите са сред малкото европейски пазари, на които имаме по-слабо присъствие, и българският пазар е важно допълнение на картата на нашето развитие като марка. Освен това концепцията ни е изключително подходяща за пазар като българския, защото предлага най-доброто съотношение качество – цена“, посочва генералният мениджър за страната Алекс Джоло.
На картата на Decathlon за момента е единствено София, където френската марка планира да отвори още два магазина. Първият от тях вече се строи в района на бул. „Владимир Вазов“ и ще е готов до края на годината, а вторият ще е в рамките на търговския център Plaza West до околовръстното шосе в жк „Люлин“. Неговото отваряне ще е през пролетта или лятото на 2014 г.

Първият етап от експанзията на Decathlon, която се очаква да отнеме 3-4 години, обхваща още обекти в Бургас, Варна и Пловдив. Общата инвестиция в шестте обекта се оценява на 50 млн. лв., като около 1/3 от тях се падат на първия софийски магазин под името „Декатлон – Витоша“, съобщиха от компанията.
Следващият етап от развитието на марката ще включва обекти в по-големите градове на страната като Стара Загора, Русе, Плевен… Хоризонтът на тези планове обаче е дългосрочен и до голяма степен зависи от резултатите на веригата в страната. Успоредно с инвестициите в магазини тя ще развива и електронни продажби, за да покрие и по-малките населени места.

Генералният мениджър на Decathlon Алекс Джоло

Фотограф: Надежда Чипева

В името на собствените марки

От средата на 80-те години компанията развива портфолио от собствени марки, които към момента са над 20. Сред тях са Tribord за морски спортове, Queshua – за планински, B'twin – за велосипеди, и др. В магазините на Decathlon те заемат 85-90% от асортимента, като се предлагат в съответните категории заедно с продукти на водещи производители на спортна екипировка като Adidas, Speedo, Wilson и др. Външните за Decathlon брандове обаче са слабо застъпени в магазините на веригата, докато собствените й марки покриват пълната гама продукти в различните ценови категории – от по-достъпна екипировка за начинаещи в даден спорт до високотехнологичните, но и по-скъпи принадлежности за запалени и професионални спортисти.

Описаната дотук концепция обяснява и политиката на достъпни цени. От една страна, тя се дължи на затворения цикъл на производство и продажби на Decathlon. От друга, на по-ниските рекламни и маркетингови разходи за поддържане на мрежа от собствени марки, особено на фона на рекламните бюджети, които всяка година заделят водещи спортни брандове като Nike, Puma, Reebok и др. Подобно на тези производители и Decathlon използва спонсорството на професионални спортисти и отбори за налагане на марките си, но в значително по-ограничени размери. Сред примерите са спортните екипи Kipsta, които облича един от най-силните баскетболни отбори в Италия – Montepaschi от Сиена.

Маркетинговата политика на компанията обаче е свързана преди всичко с подкрепа на масовия спорт. Подобна ще е практиката и в България, най-вече чрез организация на различни прояви във и извън магазините на марката. „Можем да сложим Decathlon на тениските на някой футболен отбор, но не виждам как това ще запали повече хора по този спорт“, смята Алекс Джоло.

Друг аспект, с който се свързва името на Decathlon, са иновативните продукти. Собственикът на бранда – френската група Oxylane, притежава един от най-големите развойни центрове в света, всяка година присъжда награди за иновации и вади на пазара над 50 нови разработки.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *