Raiffeisen Research: Необслужваните заеми в българските банки остават повод за притеснения

Въпреки сътресенията от 2014 г. банковият сектор в България остава стабилен, като финансовите институции в страната приключват годината с положителни резултати, отчитат анализаторите от Raiffeisen Research в юнския си доклад за развитието на банковия сектор в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Според прогнозата им 2015 г. ще е година на преход за банковите сектори в региона, като финансовите институции ще трябва да се адаптират към „новото нормално“, а западните банки с дейност в страните от ЦИЕ ще преосмислят присъствието си на местните пазари.

Превъзмогване на кризата

В анализа си за България от Raiffeisen Research посочват, че проблемите около Корпоративна търговска банка (КТБ) и Първа инвестиционна банка (ПИБ) са попречили на местния банков сектор да се възползва в пълна сила от положителното развитие на икономиката, която отбеляза растеж от 1.7% за годината, тъй като поведението и на банките, и на клиентите им е било негативно повлияно от банковата криза през юни. Практическият фалит на КТБ доведе до спад в общите активи на банковата система с 0.7%, на корпоративните кредити с 6.7% и на банкирането на дребно с 1.2%, а общият спад на кредитния пазар достигна почти 5%, отбелязват авторите на доклада.

На този фон делът на необслужваните заеми в портфейлите на българските банки остана сравнително непроменен на равнища от 16.8% от общия обем на кредитирането, като продължава да бъде повод за известни притеснения. „Основните рискове произлизат от възможни скрити слабости, които все още могат да се проявят в системата и които биха могли да са свързани по някакъв начин със скорошната банкова криза“, пише в доклада. Според анализаторите България заедно с Албания, Хърватия и Сърбия е сред страните, в които на този етап е малко вероятно да се наблюдават съществени продажби на портфейли с необслужвани кредити, като по-скоро се очаква банките да работят върху вътрешни процедури за справяне с проблема.

Като положителен момент от Raiffeisen Research отчитат възстановяването на спестяванията на домакинствата през втората половина на 2014 г. и отбелязания ръст на депозитите с над 4.5% до 41 млрд. лв., който беше повлиян и от изплащането на гарантираните влогове в КТБ. Анализаторите отбелязват още, че въпреки негативното влияние на кризата банковият сектор в страната е успял да увеличи нетната си печалба с около 25% на годишна база до 746 млн. лв., както и да повиши капиталовата си адекватност и ликвидната си позиция в резултат на завишените регулаторни изисквания.

Преразглеждане на присъствието

Според експертите от Raiffeisen Research основните характеристики на бизнес стратегиите на големите западни банки в региона на ЦИЕ ще бъдат предпазливостта и селективният подход. Прогнозите са за оптимизация на балансите на западните играчи в региона, ограничаване на разходите, изключително селективен растеж и инвестиции, насочени най-вече върху оптимизирането на продукти, модернизация и оперативна ефективност.

„Въпреки че очакваме 2015 г. да бъде година на преход за банкирането в ЦИЕ, забелязваме играчи, които вече са се позиционирали така, че да се възползват от засилващото се съживяване и от следващия кредитен цикъл в банковите сектори в Централна и в Югоизточна Европа. Те са позиционирани да заемат пазарен дял и да поставят основите за бъдещ растеж и печалба“, коментира Йован Сикимич, който е един от анализаторите, изготвили доклада. По думите му в следващите 12 месеца може да се очаква засилване на сливанията и придобиванията в региона, но е малко вероятно да се наблюдават големи разширения на съществуващите клонови мрежи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *