Siemens ще развива енергийното си предприятие в Правец

Пет пъти се е увеличил броят на работещите във фабриката на Siemens в страната, откакто компанията започна производство тук преди седем години. Макар че това е най-малко известната дейност на германския концерн у нас, в момента в предприятието, което се намира в сградата на бившия компютърен завод в Правец, работят около 300 души. Това е над половината от общия брой на заетите в българското дъщерно дружество „Сименс“ 500 служители, стана ясно на представяне по случай 135-ата годишнина на Siemens в България. Инвестицията в производството е малко над 2 млн. евро.

Продукция

Заводът в Правец работи в сектора енергетика на германския гигант и произвежда измервателна апаратура високо напрежение, като през миналата година от предприятието са излезли над 14 хил. единици продукция. „Това не са крайни изделия, а компоненти, които се изнасят за Франция и Германия и се влагат в продуктите на Siemens“, уточни оперативният директор на производствената база Дечко Карагьозов. Продукцията има приложение в електроцентрали, подстанции и електропроводи високо напрежение.

Siemens започва производствена дейност в България през 2006 г., когато в Ботевград е открита фабрика за изолация на активни части високо напрежение с 60 работници. През 2008 г. е въведено производство и на бобинирани тела, а година по-късно – и окабеляване. С увеличаването на производството компанията разширява базата си в две сгради, докато през 2011 г. решава да премести фабриката в бившия компютърен завод в Правец. „Имаме планове за разширяване и с нови производства на други компоненти“, каза Карагьозов, но не пожела да уточни.

Вътрешна конкуренция

Заводите на Siemens в отделните държави са в конкуренция помежду си за привличане на нови инвестиции от компанията майка и за разширяване на производството. „Отделните производствени бази се сравняват по специална система на Siemens. От седем завода в света, които произвеждат аналогични компоненти като тези в Правец, българският завод е на четвърто място по показателите на Siemens, но доста над средното ниво като резултат“, каза Карагьозов.

Критериите, по които Siemens избира къде да инвестира, са работна ръка, стабилна икономическа среда, достъп до суровини и добра логистика. „По-евтината работна ръка в България е предимство, но компанията не би инвестирала само заради това. В Азия трудът е по-евтин, но логистичните разходи са много големи заради разстоянието“, каза главният изпълнителен директор на „Сименс“ Боряна Манолова. По думите на Карагьозов в района има много училища, които дават добра езикова подготовка, което е предимство. По отношение на професионалните умения всички новопостъпили работници преминават през най-малко 6-месечно обучение, тъй като работата е много специфична и не се преподава в училищата. Някои работници се изпращат за обучение и в чужбина.

В четири направления

В България Siemens стъпва няколко месеца след Освобождението, когато изгражда първата телеграфна мрежа в страната. В момента в страната компанията работи и в четирите си основни направления – енергетика, индустрия, инфраструктура и здравеопазване, а сред клиентите й са компании като НЕК, ТЕЦ „Контур Глобал Марица-изток 3“, „ЕВН България“, БДЖ, „Метрополитен“, „Асарел-Медет“, много болници и т.н.

От 15 години в София работи компетентен център, който разработва решения в областта на сградните технологии. Започнал работа с трима сътрудници през 1998 г., днес в центъра са заети 60 инженери, които работят по проекти на Siemens за целия свят.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *