Volkswagen може да завлече автомобилната индустрия на Западна Европа

Нарастват негативните прогнози за бъдещето на германската автомобилна индустрия след скандала със софтуера за отчитане на изгорелите газове и замърсяването на околната среда от дизеловите автомобили на Volkswagen. Анализаторите на френската банка Societe Generale понижиха своите препоръки не само за акциите на германските автомобилни гиганти, но и за всички производители на автомобили в Западна Европа от „много добри“ до „неутрални“.

Според авторите на анализа Роланд Калоян и Кевин Редюро, скандалът с Volkswagen ще повиши значително несигурността към цялата автомобилна индустрия в Западна Европа и ще превърне инвестициите в нея в „мъртви пари“.

Основание за това е признанието на компанията Volkswagen, че на около 11млн. автомобили по целия свят са монтирани устройства, с които са прикривани реалните емисии парникови газове, изхвърляни от дизеловите двигатели на Volkswagen. Освен това, скандалът може да коства санкция от 18 млрд. долара, която може да наложи Агенцията за защита на околната среда на САЩ. След такива новини инвеститорите ще започнат да се питат коя ще е следващата автомобилна компания и заради това техните вложения ще бъдат „мъртви пари“ за известно време.

Още преди този скандал, автомобилният сектор в Европа бе подложен на силен натиск, заради влошаващата се икономическа среда в развиващите се пазари, включително и Китай – най-големият вносител на коли от Западна Европа. Въпреки че анализаторите от Societe Generale не вярват в сценария на „твърдото приземяване“ на китайската икономика, те смятат, че натискът върху автомобилната индустрия ще продължи.

Понижените прогнози за автомобилния сектор е още една причина инвеститорите да се отдръпнат от фондовия пазар в Германия, но и не само от него. Делът на автомобилните фирми в основните еврпейски индекси не е малък: в германския DAX е най-голям – 17%, в Eurostoxx 50 е 6%, а в САС 40 – 5%.

Все пак най-потърпевша ще е германската икономика, тъй като автомобилната индустрия заема много голям дял в нея. През 2014 година в компаниите, които произвеждат автомобили в Германия са работили близо 775 хил. души, което съставлява 2% от всички заети в страната. Автомобилната индустрия е и един от най-печелившите експортни сектори – през миналата година автомобилните компании са изнесли продукция за 200 млрд. евро, което е почти 20% от целия германски износ.

Затова и оставката на главният изпълнителен директор на Volkswagen Мартин Винтеркорн се възприема като добър ход, но едва ли ще спаси компанията от сериозните трусове, които я очакват след скандала. Новината за оставката обаче доведе до позитивен старт на днешната борсова търговия. Акциите на Volkswagen се повишават с около 3,8%, след драстичния им спад от началото на седмицата, определян от много анализатори като „инвеститорски кошмар“. В понеделник, когато компанията обяви, че спира продажбите в САЩ на някои нейни марки дизелови автомобили, акциите се обезцениха с 19%. Последва срив във вторник с нови 20%.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *