ING отчете над 40% ръст на печалбата си за тримесечието

Холандската финансова група ING отчете значителен ръст на печалбата си за първото тримесечие на 2015 г. благодарение на съживяването на кредитната активност в Европа и на по-ниските разходи за провизии за проблемни кредити.

За първите три месеца на годината базираната в Амстердам ING Group е реализирала печалба от основна дейност преди облагане с данъци от 1.66 млрд. евро, което е с 41% по-висок резултат спрямо година по-рано, пише Wall Street Journal. Показателят измерва оперативното представяне на дадена компания, като се изключват еднократни ефекти, като например продажбата на активи. Постигнатият резултат е по-висок и от очакванията на пазара – прогнозите на анализатори, анкетирани от WSJ, бяха за 1.45 млрд. евро.

Нетната печалба за периода е 1.77 млрд. евро в сравнение със загуба от 1.92 млрд. евро за първото тримесечие на 2014 г. Фактор за подобряването на резултата е продажбата на оставащия дял на ING в американския застраховател Voya Financial, отбелязва изданието.

Стабилен растеж

„Това силно представяне беше постигнато въпреки предизвикателната среда за дейност, характеризирана от безпрецедентно ниски лихвени проценти и неравномерно икономическо възстановяване“, коментира главният изпълнителен директор на финансовата група Ралф Хамерс.

От ING, която е най-голямата банка в Холандия според размера на активите, посочват, че повишаването на печалбите се дължи на стабилния растеж на кредитното й портфолио. От началото на годината основните й кредитни портфейли са се увеличили с 6.9 млрд. евро, или 5.3% на годишна база, главно благодарение на отчетените ръстове в Холандия и в Германия.

По думите на Хамерс кредитирането се съживява „повсеместно“, като компаниите постепенно стават по-склонни да инвестират. Той обаче отбелязва, че икономическото възстановяване в Европа все още е на ранен етап. „Растежът е налице, но още сме в началото на цикъла“, коментира мениджърът, цитиран от WSJ.

Заделените от банката провизии срещу необслужвани кредити през първото тримесечие са на стойност 432 млн. евро. На годишна база обемът им се свива с 8%, но спрямо предходното тримесечие е отчетен ръст от 8%, посочва изданието.

След преструктурирането

През ноември ING изплати и последната част от държавната помощ от 120 млрд. евро, която получи по време на финансовата криза. Част от условията за предоставянето на спасителния пакет беше групата да отдели банковия си бизнес от останалите направления на дейността си – животозастраховане, пенсионно осигуряване и управление на активи. Този процес също вече е почти приключен, като групата продаде и част от банковите и застрахователните си подразделения.

Преструктурирането превърна ING в по-малка, фокусирана върху Европа банка, която се концентрира върху привличането на депозити и кредитирането на физически лица и фирми, отбелязва WSJ. Банката оперира и в България чрез клон, но постигнатите от него резултати ще бъдат оповестени от БНБ до 15 май заедно с останалите надзорни данни за състоянието на банковата система към края на първото тримесечие. Освен него групата е представена в страната и чрез животозастрахователна компания и пенсионноосигурително дружество, които през миналия месец бяха ребрандирани и вече работят под наименованията „NN Животозастраховане“ и „NN Пенсионно осигуряване“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *